عایق پشم سنگ

هزینه بالای انرژی در هنگام بهره برداری از منازل،دامداری ها،بیمارستان ها،هتل ها،سالن های ورزشی و ... استفاده از عایق های حرارتی را به منظور کاهش مصرف انرژی  به امری مهم مبدل نموده است.

در ابتدا به نظر می رسد عایق بندی ساختمان هزینه ها را افزایش می دهد اما با محاسبه ی صرفه جویی در هزینه ها به نتایج بهتری خواهید رسید و با استفاده از عایق بندی در بسیاری از موارد با صرفه جویی در مصرف انرژی رو به رو می شویم.
علاوه بر صرفه جویی در انرژی عایق های حرارتی به حفظ محیط زیست نیز کمک می کنند.

عایق پشم سنگ به وسیله کاهش انرژی مورد لزوم برای گرم یا سرد کردن ساختمانها ، از متصاعد شدن دی اکسید کربن بیشتر از کارخانه‌های تولید برق جلوگیری می‌کند. پشم سنگ( Rock Wool) جزء خانواده عایق حرارتی متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم گفته می‌شود..

 

خاصیت های عایق پشم سنگ
 اصلی ترین خاصیت پشم سنگ ، مقاومت قابل توجه آن در برابر آتش است. پشم سنگ مشتعل نمی‌شود ، بنابراین می توان آن را به عنوان حفاظ در برابر آتش سوزی بکار گرفت .
 
پشم سنگ محیط نامناسبی برای رشد آفت، قارچ،‌ باکتری و حشرات موذی است و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها مصونیت دارد.
پشم سنگ یکی از بی ضررترین عایق های موجود در بازار می باشد ، برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه ، پشم سنگ به پوست آسیبی نرسانده و باعث سوزش آن نمی‌شود . در ضمن با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی‌آورد.


ویژگی های پشم سنگ
پشم سنگ بصورت ماده ای با ویژگی های مشخص و استاندارد در کشور قابل تولید است.
توسط سایر مواد شیمیایی و یا میکروارگانیسم ها تجزیه نمی شود.
 
هوادهی ریشه در آن به خوبی صورت می گیرد.
 
به دلیل حفظ رطوبت کافی، گیاهان کمتر تحت تاثیر کم آبی موقت قرار می گیرند.
پشم سنگ ماده ای سبک ، استریل و عاری از عوامل آلوده کننده است.

عایق حرارتی
   پشم سنگ مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش دارد.
پشم سنگ به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است به دلیل اینکه آتش گیر نیست و مشتعل نمی‌شود. سازه‌های فلزی هنگام بروز حریق در نتیجه جذب حرارت زیاد و داغ شدن، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده این مسئله باعث فرو ریختن کل سازه می‌شود. از این رو برای عایق کاری سازه های فلزی از  عایق پشم سنگ  استفاده می گردد خصوصاً ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با روش‌های مناسب با پشم سنگ عایق کاری می‌کنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشکلی برای سازه‌ به وجود نمی‌آید.

عایق صوتی 
عایق پشم سنگ با کاهش انتقال صدا و جذب صدا دارای ویژگیهای آکوستیکی نیز می باشد. عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد به این رو در فرودگاه‌ها،‌ استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌گردد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که با طراحی و نصب عایق‌ها می‌توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید همچنین قرار دادن فاصله هوای  مناسب در پشت عایق صدا، ضریب جذب عایق بندی  آن را به نحو محسوسی افزایش می‌دهد.