پلی یوریا چیست ؟

 

پلی یوریا (polyuria) یک نوع الاستومر است که ازواکنش ایزوسیانات و پلی آمین (polyamine) بدست می آید . بدون حضور حلال ، کاتالیست و مواد فرار و بدون گروه های –NH2 ، پلی آل (polyal) و هیدروکسیل و غیره ..... ایزوسیانات می تواند آلیفاتیک و آروماتیک باشد که بر اساس آن خواص پلی یوریا بدست امده متفاوت خواهد بود . پلی یوریا با بهر گیری از ضریب مقاومت بالای مکانیکی، فیزیکی، و حرارتی و شیمیایی و با به کارگیری تکنولوژی برتر ساخت منجر به تولید پلیمرهایی مستحکم، انعطاف پذیر با سرعت گیرش و مقاومت بسیار بالای شده است.

 

کاربرد پلی یوریا در صنایع های مختلف

 

صنعت نفت و گاز:

یکی از استفاده های پلی یوریا، در صنعت نفت و گاز بدلیل مزایای فیزیکی و خاصیت انعطاف پذیری آن برای محافظت از سایش، خوردگی و پوسیدگی مخازن نفت استفاده میشود. در مناطق حفر چاه نفت و گاز میتوان از آن برای ساخت حوضچه های متمرکز برای خارج کردن نفت و گاز استفاده نمود. این حوضچه ها در همان محل ساخته شده و میتوان در عرض چند ساعت و بدون هیچ نشتی، از آنها استفاده نمود. مقاومت بالای پوشش پلی یوریا در مقابل انواع فرآورده های نفتی، این امکان را فراهم میکند تا بر روی سطوحی که بیشتر در معرض آلودگی با این مواد هستند مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به مقاومت سایشی و طول عمر بالای آن در بازسازی و پوشش سطوح، مخازن، لوله ها، حوضچه ها، سطوح لغزنده و فرسایشی، تعمیرگاه و کارگاه و سالنهای کنترل و غیره نیزمورد استفاده دارد.

 

یخچال های صنعتی:

یکی دیگر از کاربرد های بسیار خوب پلی یوریا برای پوشش و مرمت سطوح یخچال های صنعتی فرسوده میباشد. پوشش این محصول روی کف، دیواره ها و سقف یخچال ها باعث جلوگیری از پوسیده شدن آنها میشود. همچنین پوشش پلی یوریا دارای تمام تأییدیه های لازم برای استفاده آن در انبار مواد غذایی میباشد.

صنعت مواد غذایی و دارویی: پوشش پلی یوریا کاربرد فراوانی در صنعت مواد غذایی و دارویی دارد. بدلیل اینکه در صنعت مواد غذایی و دارویی هدف، به دست آوردن سطحی است که امکان تجمع و رشد میکربها و باکتریها وجود نداشته باشد و همچنین به آسانی تمیز و استریل گردد. پوشش پلی یوریا به دلیل ماندگاری طولانی، هزینه نگهداری پایین، بهداشتی بودن، ضد لغزش، مقاومت در برابر سرما و گرما، عدم نفوذ پذیری صفر و عدم چسبیدن هیچگونه جرمی بروی آن بهترین پیشنهاد برای کارخانجات مواد غذایی و دارویی، یخچالهای صنعتی، فریزرها و کشتارگاه ها میباشد.

همچنین میتوان از پوشش پلی یوریا در لوله های آب آشامیدنی، محل انبار کردن گوشت، میوه جات، سبزیجات و مکانهای تولید مواد لبنی استفاده کرد.

 

تعمیرات و پوشش استخرها:

میتوان از پوشش پلی یوریا در استخرهای جدید و یا قدیمی استفاده نمود. بدلیل قابلیت بالای الاستیکی و مقاومتی که این پوشش دارد شکل ترک خوردگی نداشته و از نشتی آب استخرها به سرعت و بسادگی جلوگیری میکند. همچنین بازسازی و مرمت استخرهای قدیمی بدون احتیاج به کنده کاری و بنایی قابل انجام میباشد.

 

آب نماها و فواره های شهری:

پلی یوریا در سیستم آب نماها و حوضچه ها و دریاچه های تزئینی و برای یک دست ساختن سطوح بدون درز این گونه پروژه ها و به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و آب، مخارج نگهداری پایین، استفاده فراوانی دارد. در آکواریوم های بزرگ به دلیل سرعت انجام کارو تنوع در رنگ بسیار مورد استفاده قرار میگیرد